Piknik ekologiczny pełen atrakcji
W dniu 27 sierpnia 2023 roku, na terenie Spółki Projekt Kępno odbył się Piknik Ekologiczny. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
W pikniku uczestniczyły całe rodziny: dzieci, młodzież, rodzice, mieszkańcy gminy Kępno. Dla wszystkich dostępnych było aż 12 stanowisk tematycznych. Ich zakres obejmował stanowiska eko edukacyjne: elektrociepłownia, jako przykład instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych, kuchnia less waste, oze - energia wody, pszczoły – bioróżnorodność. Były również stanowiska rozrywkowe: eko pokój zagadek, rowery wytwarzające prąd, koło fortuny z nagrodami gra planszowa eko o tematyce bioróżnorodności. Animatorzy zachęcali ponadto do aktywności na stanowiskach eko - zrób to sam, gdzie można było zrobić ramki z mchem, posadzić roślinę, przygotować eko mydła, bawełniane torby czy eko biżuterię.
Podczas wydarzenia swoje stoiska wystawiły również Gmina Kępno, gdzie informowano mieszkańców o programie „Czyste Powietrze”, a także rozdano materiały dydaktyczne w postaci długopisów, ołówków, kubków termicznych i bidonów, zakupionych w ramach projektu. Podczas pikniku swoje stanowiska miały również spółki m.in. Spółki Zakład Zagospodarowania Odpadów Olszowa, gdzie mogliśmy poznać zasady segregacji odpadów, wziąć udział w grach i zabawach na temat recyklingu. Z kolei Wodociągi Kępińskie częstowały mieszkańców wodą z miejskiego wodociągu w pojemnikach wielokrotnego użytku - bidonach. Na planszach zaprezentowano jakość i skład wody z miejskiego wodociągu wraz z kosztami w porównaniu do zakupu wody butelkowanej. Podczas Pikniku gościliśmy przedstawicieli Nadleśnictwa Syców, które przygotowało liczne atrakcje dla mieszkańców. Były konkursy z nagrodami a także rozdano ponad 200 drzewek trzmieliny pospolitej.
Dzięki organizacji pikniku możliwe było promowanie edukacji ekologicznej połączonej z bezpośrednim zaangażowaniem lokalnej społeczności w działania proekologiczne, a także uwrażliwienie lokalnej społeczności na współczesne problem ekologiczne, integrowanie mieszkańców w zakresie podnoszenia wiedzy ekologicznej i dbania o środowisko naturalne,
Uczestnicy dowiedzieli się, czym są OZE i jak ważne jest korzystanie z nich, zobaczyli, jaką rolę w ochronie środowiska odgrywa ochrona powietrza, poszerzyli swoją wiedzę na temat segregacji odpadów, bioróżnorodności, ochrony powietrza i wody. Dla najmłodszych była to okazja, aby nauczyć się wykorzystywać naturalne materiały do tworzenia ozdób i przedmiotów użytkowych. Wszyscy czerpali radość z bezpośredniego obcowania z przyrodą w strefie relaksu.
Grupa Ratownictwa Specjalistycznego Ósemka zorganizowała stanowisko, na którym uczestnicy pikniku nabyli umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Grupa Ratownictwa to stowarzyszenie wolontariuszy specjalizujące się w ratownictwie w trudnodostępnym terenie oraz prowadzeniu szkoleń z pierwszej pomocy i zabezpieczeniu różnego rodzaju imprez. Podczas wydarzenia wolontariusze uczyli wszystkich chętnych jak skutecznie prowadzić RKO dorosłego, dziecka i niemowlaka oraz jak używa się defibrylatora automatycznego AED. Ratownicy oczywiście dbali również o bezpieczeństwo uczestników wydarzenia.
Swoje stanowisko również miał mistrz pszczelarski Sebastian Kłębek, który zaprezentował naturalne produkty pszczele. Na stoisku zaprezentowany został asortyment produktów pozyskiwanych przy prowadzeniu gospodarki pasiecznej: miody gatunkowe, pyłek kwiatowy, pierzgę pszczelą, propolis oraz wosk pszczeli oraz produkty ich pochodzenia: świece woskowe, nalewki propolisowe oraz miody pitne. Główną atrakcją stanowiska stanowił ul prezentacyjny umożliwiający obserwację rodziny pszczelej. Stanowisko wyposażone było w tablice edukacyjne omawiające właściwości miodów, pozostałych produktów pszczelich oraz podstawowe informacje z zakresu życia rodziny pszczelej. Najmłodszym uczestnikom festiwalu oferowano słodki miodowy poczęstunek oraz możliwość wykonania fotografii w uniformie pszczelarskim wraz z rozpalonym podkurzaczem.
W projekcie zaplanowano instalację wynajętego mobilnego magazynu energii, który działał na zasadzie podobnej do akumulatora czy powerbanka. To urządzenie zwiększyło swoją efektywność i funkcjonalność użytkowania poprzez podłączenie go do zamontowanej doraźnie pokazowej instalacji fotowoltaicznej, dzięki której było można przechować na później prąd wytworzony przez panele. Realizowany w ramach projektu piknik ekologiczny mógł być w ten sposób zasilany z odnawialnej energii słonecznej. Dzięki takiemu innowacyjnemu rozwiązaniu i w sposób edukacyjny uczestnicy naszych działań w praktyce mogli dowiedzieć się o szczegółach i środowiskowych zaletach funkcjonowania tego typu rozwiązań. Pokazowe baterie magazynu energii ładowały się na kilka dni przed zaplanowanym terminem wydarzenia.
Poprzez realizację przedsięwzięcia „Eko Kępno - Warsztaty, piknik ekologiczny i seanse filmowe z eko przesłaniem jako nowe podejście do edukacji ekologicznej w Gminie Kępno" przybliżone zostały kwestie rozwiązań ekologicznych w sposób przystępny, ciekawy i zabawny.