Wieś znajduje się we wschodniej części gminy Kępno, ok. 1 km od miasta Kępna. Wieś leży przy drodze krajowej nr 8 na trasie Wrocław-Warszawa. W dawniejszych dokumentach także Olschowa, Olszowo, wieś kościelna.
Pierwsza wzmianka o wiosce pochodzi z 1266 roku, wtedy to miejscowość oddawała dziesięcinę biskupowi wrocławskiemu. W 1360 roku oddała w dożywocie Stefanowi Gromassy, kanonikowi poznańskiemu przez Przecława biskupa wrocławskiego.W ciągu wieku często zmieniali się właściciele majątku ziemskiego. W kolejnych latach byli nimi: w XIV wieku komes Stogniew z rodu Olszów, w 1404 roku Maćko Jeleń Olszewski, w 1439 roku Marcin Jeleń z Olszowy, w 1473 roku Jan Czarnecki, w 1493 roku Adam z Olszowy, w 1684 roku Marcin z Olszowy, w 1797 roku Jędrzej Siewierski, w 1848 roku Józef Chrzanowski, w II połowie XIX wieku Józef Daszkiewicz, w latach 1912-1945 Witold Daszkiewicz, podczas II wojny światowej Niemiec-Baltendeutscher.
Do ciekawych miejsc i zabytków należy kościół oraz obszary dworskie, których na terenie Olszowy były trzy. (więcej informacji o obiektach w zakładce zabytki i atrakcje).
Kościół w Olszowie mimo szczupłych rozmiarów należy do niewielu kościołów drewnianych budowanych w formie krzyża. Naokoło kościoła rozkładają swe konary stare lipy i wiązy, z których jeden naprzeciw głównej bramy kościoła liczący kilkaset lat należy do najpiękniejszych drzew w powiecie kępińskim a może na kresach południowych Wielkopolski.
Najstarszym dokumentem w archiwum parafialnym jest odpis dokumentu fundacyjnego z 1659 roku dokonany przez Jana Szyszkowskiego i żonę jego Jadwigę z Zarembów.
Księgi kościelne sięgają do roku 1811. Dawniejsze bowiem spłonęły wraz z plebanią wskutek pożaru w tymże roku. (więcej informacji na temat kościoła w zakładce Zabytki i atrakcje).
Włości Olszowy przechodziły kolejno w różne ręce. Pierwotnie po Olszowskich, po których niema żadnych pamiątek, dzierżyli je, jak wynika z fundacji i pomników nagrobnych, Osińscy, Siewierscy i Chrzanowscy.
Mieszkańcy aktywnie uczestniczyli w walkach o odzyskanie niepodległości. 21 czerwca 1919 r. o 12 w nocy internowali Niemcy właściciela dóbr p. Witolda Daszkiewicza i kierownika szkoły p. Wybieralskiego i wywieźli ich jako zakładników, razem z 17-oma innymi jeszcze, do Neuhammer za Żaganiem, skąd powrócili dopiero 7 sierpnia 1919 roku. Na cmentarzu koło kościoła znajduje się dawny grobowiec, gdzie pochowany jest właściciel Olszowy, Józef Chrzanowski, oficer wojsk polskich, ułan z pułku ,,dzieci warszawskich".
Na terenie wsi działa wiele organizacji min. jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, Koło Gospodyń Wiejskich, Kółko Rolnicze.
Na terenie wsi znajduje się Szkoła Podstawowa oraz malownicze dworki.