Jest to wieś położona na terenie gminy Kępno, w północno-wschodniej jej części, na obszarze zlewiska Odry w regionie wodnym Warty poprzez rzekę Prosnę i Niesób.
Przez Kierzno przebiega droga powiatowa, która łączy się z drogą krajową nr 8 Wrocław ? Piotrków Trybunalski - Warszawa (stanowiący polski odcinek międzynarodowej trasy E67) oraz drogi gminne.
Pod koniec XIII wieku i na początku XIV wieku władał nią komes Strzałka, pochodzący przypuszczalnie z rodu Wieniawitów. W XV i XVI stuleciu dziedzicami byli Krzywosądowie z rodu Niesobiów. Byli oni również właścicielami pobliskich Myjomic. Na przełomie XVI i XVII wieku spotykamy w Kierznie ród Kierzyńskich złączony z Krzywosądami. W 1655 roku, podczas ?potopu szwedzkiego? przechodziły przez wieś wojska Karola Gustawa. Sama wioska ma bogate tradycje historyczne. W okresie Powstania Wielkopolskiego znalazła się w rękach powstańców. W miejscowej szkole stacjonował oddział powstańczy. W okresie II wojny światowej nazwę Kierzno zmieniono na Kirschdorf, w budynku szkoły Niemcy zorganizowali własne placówkę, która w czasie odwrotu wojsk niemieckich przeznaczona była na szpital.
Na terenie wsi znajdują się cztery stawy, w których hodowane są ryby.
W centralnej części wsi znajduje się Kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zespół zabytkowo-pałacowy oraz Szkoła Podstawowa z 1842 roku.
We wsi działa Szkoła Podstawowa oraz Oddział Przedszkolny, który znajduje się w oddzielnym budynku.
Życie kulturalne Kierzna koncentruje się wokół Domu Ludowego zwanego również Domem Strażaka. Aktywnie działalność prowadzą tu: Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna, Klub - Ludowy Zespół Sportowy ?Zryw? oraz Kółko Rolnicze.