W Mikorzynie parafia p.w. św. Idziego istnieje już co najmniej 700 lat. Obecny kościół w stylu późnego baroku został wybudowany w latach 1928-1933 r. i wykończony po II wojnie światowej. Ze starego drewnianego kościoła pochodzi drewniana naturalnej wielkości figura Św. Idziego z łanią.
Figura /1500 r./ znajduje się w głównym ołtarzu i jest zasłaniana ruchomym obrazem. Tak zasłonięta przetrwała okres wojny. Podjęcie budowy było dużym wyzwaniem. Świątynia powstała na palach, na podmokłym terenie w miejscu objawienia się św. Idziego. Mikorzyn jest jednym z najstarszych ośrodków kultu św. Idziego w Polsce.
Od 999 roku, aż do 1821 roku należał do diecezji wrocławskiej, potem do poznańskiej a obecnie do kaliskiej. W czasach rzymskich przebiegał tędy tzw. Szlak bursztynowy, który ze Śląska zmierzał przez Kalisz do Gdańska. Według źródeł historycznych założycielem Mikorzyna był bogaty rycerz - Mikora, wielki dobroczyńca klasztoru św. Wincentego a Paulo we Wrocławiu. Istniejący kościół powstawał w latach 1929-1932. W czasie działań wojennych kościół był zamknięty.
Dnia 1 września 1939 roku około godziny 8:00 żołnierze Wehrmachtu zbliżając się do Mikorzyna zauważyli liczne flagi i proporczyki, które parafianie rozwieszali w dzień odpustu św. Idziego. Zostało to odebrane jako wyraz radości z wkroczenia oddziałów niemieckich, które udały się dalej, niczego nie niszcząc.
Mieszkańcy Mikorzyna uważają, że jest to cudowne ocalenie, gdyż w następnych miejscowościach, w Torzeńcu i Wyszanowie, w pierwszych dniach wojny doszło do masowych egzekucji miejscowej ludności. Ozdobą kościoła jest cudowna XV wieczna figura św. Idziego, odsłaniana w czasie nabożeństw, uroczystości lub na polecenie biskupa. Pierwszą informację o figurze św. Idziego w Mikorzynie czerpiemy z wizytacji kanonicznej z 1634 roku.
Figura należy niewątpliwie do najwartościowszych dzieł snycerskich epoki późnogotyckiej. Figurę wykonał Tilman Riemenschnaider. Owoce jego pracy można spotkać w Niemczech, Danii i w Polsce, np. na Śląsku oraz w Ostrzeszowie - figura Jana Ewangelisty.