Jest to podmiejskie sołectwo na północy od Kępna. Zabudowa rozciąga się wzdłuż drogi krajowej nr 11 oraz drogi lokalnej 5599 Kępno-Grabów. W jego skład wchodzą miejscowości: Olendry, Mianowice, Starucha.
Legenda wyjaśniająca nazwę Krążkowy mówi o tym, że gdy mieszkańcy wioski obawiając się kolejnej epidemii cholery modlili się żarliwie o ochronę i opiekę, wówczas ukazała się im św. Łucja, w innych podaniach św. Rozalia, która nakazała, aby dwaj urodzeni równocześnie synowie w zaprzęgu z dwoma wołami pługiem zaorali koło - krąg wokół wioski, a zaraza ich nie dosięgnie.
Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1365 roku, zawarta jest w akcie darowizny króla Kazimierza Wielkiego, który darował miasto Kępno z okolicznymi wsiami Wierzbięcie z Paniewic Ślązakowi z rodu Nisobiów.
W 1434 roku Krążkowy wymienia się jako samodzielną wioskę, posiadającą sołtysa i 14 zagród chłopskich. Zagrody te wybudowano na planie kręgu, krążka, stąd też ma wywodzić się nazwa miejscowości. Na przestrzeni dziejów wiele narodowości zamieszkiwało wieś, uzależnione to było w dużej mierze od położenia nad granicą z Niemcami. Po okresie reformacji i wojny trzydziestoletniej przybyli tu również osadnicy z Holandii, czego dowodem jest północna część Krążków - zwane wcześniej ?Holendrami?, obecnie Olendry. Na wyposażeniu dworku we wsi składała się, propinacja piwna, ponadto na terenie wsi była karczma i browar.
Do ważniejszych wydarzeń, które miały miejsce na terenie miejscowości należy wymienić, potyczkę miejscowych chłopów z oddziałem szwedzkich wojsk wycofujących się spod Częstochowy, ostrzelanie wsi w czasie Powstania Wielkopolskiego, budowę Szkoły Podstawowej, Domu Kultury, zwodociągowanie wsi oraz inne działania, które wpłynęły na rozwój wsi.
Na terenie wsi znajdują się Szkoła Podstawowa, Gimnazjum oraz Przedszkole, działa wiele organizacji, w tym Kółko Rolnicze, Koło Gospodyń Wiejskich, stowarzyszenie społeczne "Krąg", Związek Emerytów i Rencistów, Związek Pracowników PGR. W miejscowości Mianowice znajduje się Ośrodek Wsparcia dla Rodzin w Kryzysie działający w ramach Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kępnie oraz noclegownia dla bezdomnych a także siedziba stowarzyszeń działających na rzecz osób zagrożonych lub objętych uzależnieniami.