Miejscowość leży w południowej części Wielkopolski, w gminie Kępno, 2 km od Kępna. Miejscowość jest w ciągłej rozbudowie, powstają nowe zabudowania, w części południowej wsi są to domki jednorodzinne, a w części północnej powstaje nowa zabudowa zagrodowa.
Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1425 roku, kiedy to w ?Dziejach Polski? Jana Długosza pod datą 1447 rok, odnotowano, że rozbójnicy śląscy i węgierscy popełniali wiele rabunków w okolicy Osin. Ponadto w 1470 roku Jan Kępiński zapisał Barbarze z Bnina wieś Osiny. W dokumentach miejscowość Osiny, nosiła takie nazwy jak Ossin, Ossyn, Aspen (II wojna światowa). Nazwa ta pochodzić mogła z trzech źródeł. Pierwsze mówi, że od legendarnego smoka ze Smogorzowa, którego po zabiciu wieziono na północ, a gdy wóz przejeżdżał przez dzisiejszą wioskę pękła oś.
Druga legenda mówi, że nazwa miejscowości pochodzi od osicy lub też od rosnących krzewów ożyn zwanych jeżynami.
W XIX wieku w Osinach istniał folwark, obejmował on trzy domy i zajmował 112,85 ha powierzchni. Od 1684 roku wieś należała do parafii św. Marcina z Tours w Kępnie, przed tym okresem do parafii z Baranowie. W 1880 roku powstała tutaj szkoła, w której obecnie znajduje się Oddział Przedszkolny.
Na terenie wsi znajdują się kapliczki: Matki Boskiej i druga figura Matki Bożej Fatimskiej zwanej Królową Świata, trzymająca Dzieciątko na ręce z kulą ziemską pochodzącą z XVIII wieku. Podczas II wojny światowej została ona zniszczona, rozbudowano ją po 1945 roku. Kapliczka Serca Pana Jezusa pochodzi z 1926 roku. Krzyż na polu, w kierunku Zosina.
Na terenie wsi działają: Oddział Przedszkolny, Kółko Rolnicze, Koło Gospodyń Wiejskich, Związek Emerytów i Rencistów.