W Gminie Kępno podejmowane są kolejne inicjatywy mające na celu pielęgnowanie pamięci o Kępnie - mieście budowanym przez wiernych trzech narodowości: Polaków, Niemców i Żydów.
W roku 2008 przed budynkiem kępińskiej synagogi miała miejsce modlitwa duchownych trzech wyznań za zmarłych chrześcijan i Żydów (z udziałem naczelnego rabina Wrocławia i Śląska Icchaka Rapoporta), a w pierwszą rocznicę tego wydarzenia nastąpiło ponowne spotkanie duchownych i rozstrzygniecie konkursu plastycznego "Kępno - miasto trzech wyznań" adresowanego do kępińskiej młodzieży.
W spotkaniu wzięli udział między innymi: rabin Icchak Rapoport, wiceprzewodniczący wrocławskiego oddziału Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Jerzy Kichler, proboszcz parafii rzymskokatolickiej p.w. Św. Marcina w Kępnie ks. kanonik Krzysztof Nawrocki oraz pastor parafii ewangelicko-augsburskiej Michał Kühn.
W 2009 roku w Warszawie podpisany został akt notarialny dotyczący przekazania Gminie Kępno przez Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej budynku synagogi, który wykorzystany ma zostać przez samorząd kępiński na cele kulturalne. Obecnie trwają starania o pozyskanie środków finansowych, które pozwoliłyby na remont tego zabytkowego obiektu.
Organizowane są spotykania, których celem jest przywołanie ducha dawnego wielokulturowego Kępna, w których harmonijnie współegzystowali przedstawiciele trzech wyznań: rzymskokatolickiego, ewangelicko-augsburskiego i mojżeszowego.
W październiku 2010 roku odbyło się I KĘPIŃSKIE SPOTKANIE NA STYKU KULTUR, RELIGII I CZASÓW, podczas którego przywołano ducha dawnego wielokulturowego Kępna, w których harmonijnie współegzystowali przedstawiciele trzech wyznań: rzymskokatolickiego, ewangelicko-augsburskiego i mojżeszowego.
Podczas spotkania zaprezentowane zostały prelekcje ks. Krzysztofa Cieślara, proboszcza Parafii Ewangielicko-Augsburskiej w Kępnie pt.: "Być ewangelikiem" oraz Mirosława Łapy, redaktora naczelnego gazety lokalnej "Tygodnika Kępińskiego" i autora publikacji pn.: "Kępińscy Żydzi", który mówił o społeczności żydowskiej zamieszkującej w przeszłości Kępno.
Zwieńczeniem spotkania był - zorganizowany pod hasłem "Muzyka żydowska wraca do Kępna" - koncert zespołu "Hagada" z Krotoszyna. Spotkanie przygotowane zostało przez Stowarzyszenie "Socjum Kępno i Okolice" przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta i Gminy w Kępnie.
W roku 2009 kępiński magistrat zlecił oczyszczenie macew z żydowskiego cmentarza, odczytanie treści na nich zapisanych i ich zarchiwizowanie.
Zadania tego podjal się Bogdan Rachuta, który wcześniej czyścił macewy w Ostrowie Wielkopolskim. Fotograficzną dokumentację, będącą wynikiem prac przeprowadzonych przez Bogdana Rachutę prezentujemy poniżej:
Muzeum Ziemi Kępińskiej posiada w swoich zbiorach kolekcję judaików, czyli przedmiotów związanych z pobytem w naszym mieście mieszkańców wyznania mojżeszowego.
Kolekcja ta liczy sobie ponad 20 obiektów i w jej skład wchodzą następujące przedmioty:
Kolekcja ta jest stale powiększana i stanowi jeden z priorytetów polityki zakupów prowadzonej przez muzeum.