Zasady segregacji odpadów:
- Papier, w tym odpady z papieru i z tektury – zbieramy w pojemnikach lub workach.
- Szkło, w tym odpady opakowaniowe ze szkła – zbieramy w pojemnikach.
- Metale i tworzywa sztuczne, w tym odpady wielomateriałowe – zbieramy w pojemnikach lub workach.
- Bioodpady stanowiące odpady komunalne – zbieramy w pojemnikach.
- Odpady „resztkowe” to znaczy pozostałe po segregacji – pojemnik zbieramy w pojemnikach.
- Odpady zielone (np. trawa, liście) – zbieramy w pojemnikach na bioodpady lub w workach biodegradowalnych (zbiórka w workach 5 razy w roku).
- Odpady wielkogabarytowe, w tym zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble - wystawiamy przed posesje dzień przed planowanym terminem zbiórki.
- Odpady niebezpieczne i budowlane (w szczególności zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane leki, chemikalia, farby, oleje, świetlówki, żarówki termometry rtęciowe i odpady budowlano - rozbiórkowe, zużyte opony, odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstające w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igły i strzykawki) – przekazujemy do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych lub do wskazanych punktów handlowych.
- Odzież i tekstylia – przekazujemy do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych lub do pojemników na odzież na terenie gminy.
Mini poradnik, czyli segregacja w pigułce:
- Opakowań (słoików, pojemników) nie trzeba myć przed wrzuceniem do odpowiedniego pojemnika. Wystarczy, że opakowania te będą pozbawione zawartości.
- Przed wrzuceniem opakowania do pojemnika pamiętamy by rozdzielić materiały różne materiały np. oddzielić aluminiowe zamknięcie kubka po jogurcie, oddzielić styropianowe czy plastykowe opakowanie od foliowego zamknięcia. W miarę możliwości dobrą praktyka jest np. zerwanie termokurczliwej folii z plastikowych butelek i odkręcenie nakrętek.
- Z kopert z folią bąbelkową należy usunąć papier i wyrzucić go do pojemnika na papier;
- Jeśli to możliwe, z kartonowych paczek usuwamy taśmę klejącą i wyrzucamy ją do odpadów zmieszanych;
- Zabrudzone/zatłuszczone części papieru – np. pudełek po pizzy – odrywamy i wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane;
- Z zeszytów czy gazet nie trzeba wyrywać zszywek;
- Z książek czy kalendarzy oddzielamy duże elementy – np. okładki czy ramki.
- Odpady biodegradowalne można wrzucać do pojemnika BIO tylko w opakowaniach biodegradowalnych np. z papieru, ale niezadrukowanych.