Miejscowość Rzetnia leży w północnej części gminy Kępno. Jest malowniczą miejscowością w rejonie wzgórz Ostrzeszowskich, na obszarze Krajobrazu Chronionego ?Wzgórza Ostrzeszowskie i Kotlina Odolanowska?. Jest to atrakcyjne miejsce, dla tych, którzy aktywnie chcą spędzić swój czas. Podczas wypraw pieszych, rowerowych, konnych lub z kijkami. Jest typową miejscowością rolniczą. W dużej części mieszkańcy znajdują zatrudnienie w rolnictwie, pozostali w różnych branżach przemysłu w oddalonym ok. 8 km Kępnie, Ostrzeszowie. Na trenie wsi znajdują się warsztaty rzemieślnicze.
Rzetnia to miejscowość o rodowodzie z średniowiecza. Pierwszą wzmiankę o miejscowości odnajdujemy już w dokumencie z 1233 roku, wystawionym przez Rożka syna Dzierżykraja "Sitna In territorio Kalisiensis". W tym czasie wieś była własnością prywatną darowaną przez Rożka, klasztorowi w Lubiążu. Z dokumentów wynika również, iż 1305 roku wieś płaciła dziesięcinę biskupowi wrocławskiemu, zapewne już wtedy przeszła z powrotem w ręce szlacheckie. W 1422 roku po raz pierwszy wspomina się o młynie znajdującym się na terenie wsi, zaś informacja o sołtysie Rzetni pochodzi z 1455 roku.
Ziemia na pagórkowatych terenach jest piaszczysta i nieurodzajna. Niegdyś chłopi siali w tym miejscu tylko żyto, od tego faktu miejscowość nazwano Rzetnia. Pomimo, iż pisownia jest inna, faktem jest, że od tych wydarzeń nazwę swą wzięła miejscowość Rzetnia.
Na przestrzenie dziejów często zmieniali się jej właściciele. Od 1432 właścicielem był Piotr Wierzbięta z Doruchowa, następnie Stanisław Nicolai de Campno, Tomasz Wierzbięta, właścicielami Rzetni, była również rodzina Wężyków. Na przełomie XIX i XX wieku właścicielem był, Antoni Grabski. Podczas potopu szwedzkiego toczyły się tutaj bitwy, w których poległo wielu Szwedów. Do dnia dzisiejszego ślady mogił, można oglądać na pograniczu Rzetni i Parzynowa. W dawnych czasach w Rzetni wydobywano rudę żelaza.
W 1912 roku wybudowano w Rzetni szkołę. Majątek miał wielu właścicieli, jednym z nich był wojskowy Stefana Laurentowski. W tym czasie majątek bardzo podupadł. W 1935 roku majątek kupił Jan Iwański, który walczył w Legionach Piłsudskiego. Były to czasy świetności majątku we wsi. Ciekawostką jest, że krótko przed wybuchem II wojny światowej, w Rzetni, wylądował samolot, którym przyleciały córka wojewody poznańskiego oraz córka marszałka Józefa Piłsudskiego.
Na terenie miejscowości znajduje się Dworek, który powstał w 1910 roku, do którego w 1930 dobudowano wschodnie skrzydło. Posiada obszerna werandę wychodząca na świerkową aleję i łąki. Obecnie mieści się tutaj Dom Pomocy Społecznej. (więcej informacji w zakładce Zabytki i atrakcje).
Na terenie wsi działają organizacje wiejskie, takie jak: Koło Gospodyń Wiejskich, jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, Kółko Rolnicze.
Malownicze położenie jest wielkim atutem tej miejscowości. Jesienią atrakcją Rzetni są lasy pełne grzybów, a zimą kuligi organizowane przez mieszkańców wsi.