Bliżej mieszkańców. E-urząd w Kępnie. Internetowa wizyta w miejskich instytucjach
Czy można załatwić urzędową sprawę bez konieczności wychodzenia z domu? W Kępnie już niebawem będzie to możliwe. Urząd stawia na nowoczesne rozwiązania. Gmina Kępno finalizuje realizację projektu e-usługi. To bez wątpienia duży projekt, na który przeznaczono łącznie ponad 2,5 miliona złotych, z czego ponad 2,2 miliona złotych to środki pozyskane z Unii Europejskiej.
Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii informatycznych zostaną usprawnione i uproszczone procedury obsługi mieszkańców.
Mieszkańcy po zarejestrowaniu na platformie będą mogli uzyskać potrzebne informacje, załatwić konkretną sprawę, umówić się na spotkanie w urzędzie, sprawdzić, na jakim etapie jest jego sprawa, zweryfikować zobowiązania finansowe wobec urzędu, czy też dokonać płatności. Pozwoli to na sprawną komunikację i efektywne działania.
Dla mieszkańców zostanie również udostępniona bezpłatna aplikacja na smartfona, w której będzie można na bieżąco zapoznać się z najnowszymi informacjami o mieście i gminie, ogłoszeniami o nadchodzących wydarzeniach a także zgłosić ważną sprawę.
E-usługi obejmują nie tylko Urząd, ale również placówki oświatowe: żłobki, przedszkola, szkoły podstawowe. Wdrożenie e-usług to nie tylko zmiany dla pracowników jednostek oświatowych. To przede wszystkim zmiany dla rodziców, opiekunów, uczniów i najmłodszych mieszkańców. Szereg korzyści wynikać będzie z posługiwania się jednolitym oprogramowaniem na wszystkich etapach edukacji
Program umożliwia jeszcze lepszą komunikację z rodzicami oraz obsługę placówek. Dużo łatwiej będzie można dokonać opłat za pobyt dziecka w przedszkolu, za posiłki i system rozliczania finansowego z przedszkolem i szkołą. System umożliwi sprawne ewidencjonowanie pobytu dziecka w przedszkolu, co ułatwi pracę intendentom i dyrekcji placówki przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa ochrony danych.
W ramach e-usług rozpoczęto wdrażanie jednolitych dzienników elektronicznych. Nowoczesne oprogramowanie poprawi przepływ informacji między przedszkolem oraz szkołą a rodzicami. Opiekunowie dzieci zyskają dostęp do portalu, na którym mogą sprawdzić aktualne ogłoszenia, jadłospis, dni wolne, ewidencję obecności dzieci, wysokość opłat za żywienie i pobyt dziecka w żłobku i przedszkolu. Wdrożono kompleksowe programy również do zarządzania stołówkami, bibliotekami szkolnymi oraz programy kadrowo-płacowe i księgowe.