Miasto i Gmina Kępno

Mamy środki z Krajowego Planu Odbudowy

Gmina Kępno jest pierwszym samorządem w kraju, do którego trafią środki przeznaczone na zieloną transformację miast w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Spółka Wodociągi Kępińskie podpisała w Poznaniu umowę pożyczki z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) w wysokości 8 mln zł na modernizację i rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej. 

Samorządy i ich spółki mogą składać wnioski na kwoty od 2 mln do 500 mln zł w formie pożyczki wspierającej zieloną transformację miast w ramach Krajowego Planu Odbudowy, którego budżet wynosi 40 mld zł. 

Gmina Kępno poprzez spółkę Wodociągi Kępińskie uzyskała z KPO aż 8 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na modernizację i rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej, rozdzielenie kanalizacji ogólnospławnej na część sanitarną i deszczową z możliwością odzysku wód deszczowych oraz wymianę starych wodomierzy na urządzenia z odczytem radiowym.

 

Dzięki inwestycji infrastruktura wodno-kanalizacyjna będzie funkcjonowała poprawnie przy jednoczesnej dbałości o ochronę środowiska. Dzięki pozyskanym środkom wprowadzone zostaną rozwiązania umożliwiające mieszkańców poprzez system zdalnego odczytu wodomierzy, sprawdzenie zużycia wody na swoim osobistych kontach.

W ramach programu pożyczek wspierających zieloną transformację miast na początku września do BGK wpłynęło 250 wniosków od ponad 50 różnych podmiotów, a łączna wartość zgłoszonych projektów wynosi około 1 mld zł.

Pożyczka wspierająca zieloną transformację miast jest udzielana na okres do 20 lat, a jej oprocentowanie - w zależności od projektu i statusu pożyczkobiorcy - wynosi od 0 do 1 proc. W przypadku niektórych projektów BGK może umorzyć 5 proc. kapitału pożyczki. Karencja w spłacie kapitału wynosi do 24 miesięcy od daty zakończenia realizacji inwestycji. Pożyczka może sfinansować do 100 proc. kosztów kwalifikowalnych netto (bez podatku VAT) inwestycji.

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności